לפיד ניצח, בליך הפסיד (גרסה מלאה)

הקמפיין המוצלח של יאיר לפיד בבית הספר, אליו הגיע פעמיים, עומד להוביל לתוצאה אחת – מחיקת אגדת בליך, כבית הספר שמנבא משהו על חיינו. אם בעולם המבוגרים לפיד לא נושק לתוצאה דו ספרתית, בבליך קיבלה מפלגת יש עתיד 27 אחוזים, כלומר מעל 32 מנדטים, ועקפה את הליכוד (25 אחוזים) והעבודה (23 אחוז). ״בבחירות הבאות כבר לא נצטרך לבוא לכאן״, סיכם צלם כשמסביבו גורפים את עשרות הקילוגרמים של חומרי התעמולה והסטיקרים לשקיות.

אבל זהו סיום זוהר. מול הפריימריז המדכא בליכוד ואפילו הפרימריז בעבודה, נראה כאילו בליך הוא הדבר האמיתי, עם שמחה, סקרנות וויכוחים אידאולוגיים.

כבר בכניסה התברר לי שאני אויב בית הספר. לפני שבוע, סיקרתי באופן שחשבתי כמחמיא את הגעת מופז ויחימוביץ' לתיכון, אבל התלמידים זעמו. במיוחד בגלל שלאחד התלמידים קראתי משקפופר. חשבתי שזו מחמאה, אהבתי את הסגנון שלו. אבל יצאתי אידיוט ושכחתי שבעולם הנוער משקפופר זו נאצה. כך שכולם החמיצו לי פנים, כנראה בצדק. אנשי מרצ קיבלו הוראה מולי לא לדבר איתי. הייתי מוחרם ונזוף. ראש מועצת התלמידים עוד הסכים לשוחח איתי, הסביר שזה לא נכון שהילדים בבית הספר קפיטליסטים ושלדעתו הייתי צריך לכתוב על ההשקעה הרבה של מועצת התלמידים שעמלה קשות על התהליך. לא יצא לי לדבר איתו אחרי הנצחון של מפלגת ההון של יאיר לפיד. גם נער מהעבודה נזף בי, ובסוף אמר שהוא מנגן יותר טוב ממני בגיטרה. מה שכנראה נכון. דווקא ילדי הליכוד התייחסו אלי יפה. אבל אני יכול להאשים רק את חוסר הרגישות שלי בהפיכתי לנער דחוי בתיכון בליך.

היתה השפעה נוספת לכתבה ההיא. הדגשתי שלקדימה היו אפס נציגים מבין הילדים בתיכון ושחברי הקמפיין ביימו שלט חי והסתתרו אחריו, כדי שמופז ירגיש טוב. קדימה לקחה את הבחירות כמשימה רצינית. האוהל הגדול ביותר בתיכון היה של קדימה ופעילים רבים ניצחו על הקמפיין וחילקו סוכר ורוד ומגנטים. רוב הסטיקרים על הרצפה היו של קדימה, והיה נער שהדביק את כל חולצתו בעשרות מדבקות של המפלגה עד שנראה כאיש חלל. האהדה המפתיעה למפלגה היתה עניין מסתורי ביותר וגם נוכחותו של היועץ מוטי מורל הוסיפה לחשד. הנערות באוהל קדימה הסבירו לי שיצביעו למופז, "כי קדימה תומכים בצעירים. יתנו הנחה לתחבורה ציבורית ובעד לבטל את הפסיכומטרי". "קדימה נותנת מצוקה לכל מה שהצעירים רוצים", התבלבל פעיל צעיר בזמן ששזר בלון.

״הם השקיעו הרבה כסף וכסף מדבר אל צעירים בגיל שלנו. הפעילים של קדימה לא באמת יצביעו להם״, פירשן פעיל נבון של הבית היהודי וחזה פחות מעשרה מצביעים למופז. ואכן, קדימה קיבלו אפס אחוז עם כל המאמץ והתקציב העצום, שרק חשף את שלמפלגה הזו יש עתיד: להתאדות.

"מחל מחל מחל", נאם ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) בגרון ניחר. "תמיד היינו איתכם, תהיו איתנו", וזכה למחיאות כף אף שלא ברור במה הליכוד היה עם הילדים הנחמדים. אחת מהפתעות הבחירות הוא נפתלי בנט מהבית היהודי (11 אחוז) שעמד על במה בחולצה סגולה ונראה כיזם הייטק שמנסה למכור מוצר חסר שימוש כלשהו בעיניים נוצצות, "משהו חדש מגיע", אמר. את אותו משפט בדיוק דקלם כמה פעמים בבחירות לראשות הבית היהודי. המפלגה הדגישה את איילת שקד, החילונית של הרשימה, והסתירה משופמים עם כיפה כמו ניסן סלומיאנסקי.

גם בעבודה לקחו את הבחירות ברצינות והשקיעו במשאית גדולה ובתקליטן. אבל כולם היו המומים מפרישת פרץ לכיוון לבני ונראה שזה פגע בתפקוד הכללי. בכל זאת, נוצר תור גדול לחולצות של המפלגה, שעליהן אפשר להוסיף מסרים אישיים. אנשים הסתירו את חולצות הליכוד כדי להשיג את החולצות המדליקות. "אני לוקחת רק כי זה מגניב", הודתה נעם, פעילת יאיר לפיד. כשהתקרבתי, התיזו עלי פעילי העבודה קונפטי שדבק לשערי ולא ירד חרף שעות של ניעור. "צפינו צרות מצד עמיר פרץ, אבל לא כל כך מהר", אמר לי פעיל עבודה עצבני. "עדיף שזה קורה עכשיו. שיילך קיבינימט ולא יחזור". סתיו שפיר היתה עדינה יותר ואחלה לו בהצלחה.

והיה גם את טל שהיה צעיר מכדי לבחור, ופיצה את עצמו בכך שחבש על בגדיו יצירה עשויה מ500 סטיקרים של המפלגות. "רציתי לעשות מחווה לכל המפלגות. היחיד שאני לא מוכן להדביק זה ליברמן", אמר האמן הצעיר בנחרצות. ביררתי, למה יש לו סטיקרים של מיכאל בן ארי. "אני בעד הימין, אבל לא הקיצוני", הוא הסביר.

המוזיקה נחלשה ועל הבמה החלו לעלות הנציגים המרכזיים של המפלגות. למשל עמרם מצנע שהדגיש שהוא מספר שתיים בתנועה ולא שלוש, ונשמע מעט מקנא בעמיר פרץ, המועמד החדש שמאפיל עליו. בשביל הדרמה, הייתי מצפה שיעבור לעבודה חזרה, או אולי לגוון לכיוון קדימה. אנשי הליכוד הציבו במהירות סולם מול הבמה, טיפסו עליו אוחזים בדרבוקה וצעקו 'רק הליכוד' כל אימת שמישהו נאם. "איתי, תרגיע את עצמך", נזפה אחת המורות כדי לתת כבוד למועמדים שטרחו להגיע. בנות יאיר לפיד, הנראות כדוגמניות לפרסומת למרכך שיער כחול לבן, צווחו 'איפה הייתם ארבע שנים' אחרי כל נואם, כולל סתיו שפיר. בינתיים נשבה רוח חזקה וסמל העבודה החדש, האוהל, שנתלה על בלון הליום, נתקע בעץ, והיה צריך להניע אותו.

כשאני מדבר עם נגה כץ, דוברת הליכוד, קרב ובא יועץ של איציק שמולי שנכח במקום ולוחץ את ידה. "נתראה בכנסת", הוא אומר לה, נראה המום מהמעבר של פרץ. "אלא אם תהיה הפתעה ויתגלה שאובמה רץ כמספר שתיים של יובל המבולבל".

הקמפיין תם, הפעילים אורזים את השלטים ואנשי העבודה מורידים את האוהל מהבלון הסורר. הילדים ניגשים להצביע. מיד, כמו פוליטיקאים ותיקים, כל המפלגות מורידות ציפיות. ביאיר לפיד חוזים שהליכוד ינצח. נערי הבית היהודי מקטרים "הבנות בוחרות יאיר לפיד כי הוא נראה יותר טוב. ככה זה צעירים, בוחרים בלי אידאולוגיה". כשאני מזכיר להם שגם הם צעירים, הם אומרים "אבל אנחנו קיבלנו שכל". גם כרמל שאמה מוריד ציפיות, "צעירים אוהבים מפלגות אפנתיות. אני מרגיש לא קוּלי כאן להיות ממפלגת שלטון. זה משדר כבדות". "אם העבודה זוכה", אומר הבחור מהעבודה שאמר לי קודם שהוא יותר טוב ממני בגיטרה, אבל השלמנו, "זו תהיה הפתעת המאה".

הילדים ממתינים לתוצאות באולם הכנסים. הם יושבים בגושי מפלגות. פעילי הליכוד נעמדים על הכסאות וזועקים "בטחון, בטחון, בטחון". עלמות יאיר לפיד מדקלמות מולם "יש עתיד, יש עתיד, יש עתיד". כמה ילדים מש"ס, שלא הבחנתי בהם קודם, מרימים אצבעות וקוראים 'אצבע אלוהים'. עוד שניה יזכו ב3 אחוז. אנשי הליכוד צועקים 'אין עתיד, אין עתיד, אין עתיד'. ילדי העבודה ומרצ שרים שיר סקסיסטי על שרה נתניהו, והמורה נוזפת בהם. זהו ממש מחזה אוונגרד. קבוצות קבוצות של מקהלות תוקפות זו את זו בססמאות נדושות, ששיאן הוא שיר הליכוד שחובר בבליך, פזמון שיזעזע כל תלמיד שהגביר ביולוגיה, "הלב שלי נמצא בצד ימין". ואז התוצאות נמסרות. מבית הספר יוצאות תלמידות ומדברות על כך שהאגדה של בליך מתה הבוקר ומרכלות שכל המורות הצביעו עבודה.

 גרסה מקוצרת מאוד מאוד הופיעה בהארץ

אם אתם כבר פה מוזמנים לקרוא את האייטם שלי מהמרדף של המפלגות אחרי אותיות

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נחום  ביום 9 בדצמבר 2012 בשעה 23:50

  חייכתי הרבה. תודה. מרגיש כאילו הייתי שם.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 11 בדצמבר 2012 בשעה 7:47

   כתב יקר, חבל שאתה סתם ציני. אמנם יש לך כותרת "מושכת" אבל פספסת הרבה…
   ביה"ס לא התיימר להיות נביא. הוא כן ניסה לערב את הנוער והצליח ובגדול!
   אתה הפסדת….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: