בהרצאה של ירון זליכה בקריית אונו

 

מי שהספיד את להט המהפכה היה צריך להגיע להרצאה הפקוקה של ירון זליכה בקריה האקדמית אונו. זמן ארוך היה זליכה רואה חשבון עם כריזמה פקידותית בסך הכול, לצד חוש בסיסי של יושר ואומץ. והנה, בין-ליל, הפך כוכב אצל הצעירים בזכות הרצאה ותיקה שלו  שעלתה ליוטיוב וחשפה את ערוות המערכת הכלכלית הישראלית שהמוגלה שלה התנפצה באוהלים של רוטשילד.

אחרי שנים ארוכות שבהן נראה שכלכלה עוסקת בשאלה אם המניות ירדו או עלו לכמה גברים מכסיפים, היום ברור לכולם הקשר בין כלכלה וחברה, ונראה שזליכה, דווקא בגלל שהוא לא מגיע מהצד שנאבק בבריוני היס"מ ששלחה העיריה ב'בית העם', הבית הנטוש עליו השתלטו פעילים בדב הוז בתל אביב, יוצר איזושהי תחושה מיוחדת של אמינות. 80000 הכניסות לסרטון היוטיוב הקודם שלו הן כנראה רק ההתחלה. ידידה אמנית, שמעולם לא התעניינה ממש בכלכלה הישראלית, שלחה לי סמס כבר בצהריים אם אני מגיע לקריית אונו להרצאה, כאילו דובר כאן הופעה של זמר מחו"ל.

האולם בן כ-500 הכסאות בערך היה מלא מפה לפה. בשל המצב, כמה הורידו כפכפים וישבו על הרצפה, מהופנטים. לאחר ההרצאה, עשרות הקיפו את זליכה, החשב הסופרסטאר, וליוו אותו חצי שעה אחר כך, מסרבים להניח לו ומציעים לו הצעות מוזרות. אף שדבריו עסקו בהצעות קונקרטיות לשינוי בהקשר למחאה החברתית, זליכה לא דיבר על צדק חברתי או מדינת רווחה, הוא לא דיבר על שכר העובדות הסוציאליות. נוסחת הקסם שלו היא פירור המונופולים לפיסות קטנות יותר, על ידי רגולציה חזקה שתכפה הכנסת עוד מתחרים. עד שזה יקרה, הוא אפילו לא פוסל פיקוח על מחירים. בוודאי שיש משהו בדבריו, אף שבישראל, גם שיש המון בנקים, ואפשר לבחור ביניהם, או הרבה רשתות סופרים, הלקוח בסוף נדפק. בוודאי עדיף פחות ריכוזיות, אבל אני לא בטוח שזה העניין היחיד שעליו נופלת הכלכלה הישראלית. אף שלאחרונה תרם לקמפיין של שלי יחימוביץ', זליכה מגיע מהכיוון של קפיטליזם פרגמטי. אך נראה שבמצב הקשה של היום, הקפיטליזם והסוציאליזם נאלצים לשתף כוחות נגד האוליגרכיה והמונופולים שמטביעים את חיינו בחינגת הביזה.

"היה שר שאמר שאסור עכשיו להרוס את ההישגים של המדינה", לעג זליכה לממסד המנסה להבהיל מאנשי האוהלים. "הישגים לכלכלה הישראלית? טוב. מתגאים שקיבלנו ל-OECD? אתם יודעים איך התקבלנו? זה קשה בשבילי, כי אני צריך להגיד מילה טובה על אולמרט. העולם במשך שנים לא רצה אותנו בOECD ודרושה הסכמה של כל החברות. אולמרט הבין את זה, הלך לבוש. בוש אמר שעד שישראל לא מתקבלת, אף מדינה לא תתקבל. וככה בוש תקע מדינות, עד שהבינו שאין ברירה. זה לא ביבי קיבל אותנו, זה אולמרט. אנחנו עובדים על להיות מוצאים משם".

זליכה, שילוב בין טבלת אקסל ונביא זעם, הגיע לדבר כאזרח מודאג: "אני מוטרד. אני רוצה להזהיר את ראשי המאבק, שעשו מעשה גדול מאוד, וגילו בגרות אישית וחברתית מהמעלה הראשונה, שיהיו יותר קונקרטיים. וגם את העומד בראש הממשלה, אם לא תפעל, המצב החברתי ידרדר הדרדרות קשה. אני לא יודע איך הציבור לא מתקומם. מהפכות דומות שנענו בתגובה מטומטמת, בסוף נגמרו באלימות"".

את מחיאות הכפיים הגדולות ביותר קיבלה שואלת מהקהל שתהתה מדוע הוא לא מייעץ למנהיגי מחאת מעמד הביניים. זליכה אמר שההרצאה הזו היא העצה וכן ספר שהוא עומד לפרסם, במטרה שיגיע לראשי המוחים ולראש הממשלה. אז קמה אחת ממנהיגות המחאה, שיר אלוני, עם כובע הקש הנצחי, ואמרה שלום לכולם. היו עוד רבים ששיער הפנים שלהם העיד שהם לא תלמידים בקריית אונו ונסעו בטרמפים מעיר האוהלים.

כשם שבהרצאה הקודמת סיפר זליכה על היום שהתקוטט עם אליעזר פישמן כשדרש כסף מערוצי זהב, ועל היום שאולמרט הורה לו במפורש לפעול בניגוד לפרשנות שלו למנהל תקין כדי שיהיה לו כיף לעבוד יחד, הפה הגדול והכניסה האישית באנשים ששמם מעורר רעד הם הכוח הגדול. אף שלא סיפר עוד אנקדוטות מאחורי הקלעים של עבודתו כחשב, היו לו חומרים טובים. הוא סיפר על סוכך שנפל אצלו בגינה בשל רוח חזקה וגרם לנזק בן כמה אלפים. זליכה פנה לחברת הביטוח לקבל פיצוי. "לא נגיד איזו חברה, רק שהבעלים שלה הוא נוחי דנקנר", אומר זליכה ומרמז שמדובר בכלל ביטוח. "אמרו לי שהביטוח לרוח לא מכסה את הנזק. כשביררתי למה, אמרו לי שמדובר בסערה של 30 קשר והפוליסה מכסה רק נזקי רוח עד 28 קשר. ביקשתי לראות איפה זה כתוב בפוליסה. אמרו לי, זה לא כתוב בפוליסה, זה נוהל פנימי. אמרתי 'או.קי, אני אתבע אתכם'. ואז הבינו שאני ירון זליכה, ואמרו לי לפנים משורת הדין, נשלם לך. אמרתי להם אני לא רוצה לפנים משורת הדין, תנו לי לתבוע אתכם. חזרו ואמרו לי 'בדקנו, וזו טעות". הוא גם תקף מספר פעמים את יוסי בכר, ראש ועדת בכר המפורסמת. " בכר, כיום יו"ר דיסקונט הוא איש יקר: כי הוא עלה לכם הרבה כסף. פנו אלי להצטרף לועדה. אבל הדו"ח היה כבר מוכן. שאלתי אותו מה יש עוד לעשות?". לאחר מכן סיפר איך הלך עם בכר לנתניהו וחזה שהועדה תביא להעלאת דמי הניהול ולהפיכת קרנות הפנסיה לספקולטיביות יותר, כדי שיוכלו לגזור יותר דמי ניהול. על אף ההומור, מעין סטנדאפ שבו במקום לשאול אנשים בקהל אם יש כאן מישהו מבת ים, לדבר איתם על כרטיסי אשראי, היו גם רגעים שבקהל פשטה תוגה. וזה היה כשסיפר על הפנסיות שלנו. "יתקפו אותי אם אגיד לכם על ידי מי ואיך הפנסיה שלכם מנוהלת". הפתרון שלו לכל הבעיות היא שבירת הריכוזיות של חברות הענק, שאותם הוא מכנה עמלקים, "ענף ענף, כמו שקדאפי אומר זנגה זנגה. וצריך לדעת, השחקנים לא יתפשטו מכוחם מרצונם".

 פורסם בקצרה בהארץ

הוידאו ניתן לצפיה כאן

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Corinna InHebrew Hasofferett  ביום 27 באוגוסט 2011 בשעה 3:21

  זו בדיוק הבעיה בדברים של פרופ' ירון זליכה. הוא – מאמר הנפוץ – 'מנסה לתקן מבפנים'.
  אלה עדיין תיקוני סימפטומים, לא ריפוי המחלה.
  בעצם התכוונתי לכתוב על כך היום, ונסחפתי לנוסחאות של שלי יחימוביץ.
  שכמו זליכה, נזהרת שלא להתבונן על התמונה בשלימותה – ולהפוך אותה על פניה.

 • simashimony  ביום 27 באוגוסט 2011 בשעה 10:09

  תודה, מעניין. כתוב טוב.
  למה אין קישור להרצאה?
  אז אני אוסיף:
  http://www.themarker.com/news/tent-protest/1.935184

 • אחת העם  ביום 27 באוגוסט 2011 בשעה 10:16

  זליכה "רואה חשבון עם כריזמה פקידותית"? הזיכרון שלנו קצר. זליכה היה החשב הכללי של האוצר בתקופה שנהנתניהו החל להריץ את מדיניותו הכלכלית, וזליכה היה ממובילי היישומים של התפישה של ביבי. פתאום, כשהוא עזב את המשרה הממשלתית הבכירה לטובת משרה פרטית (כרצה במכללת קריית אונו בשכר מיליון שקל לשנה [!]}, הוא שינה את עורו והפך לדובר המהפכה נגד השיטה הכלכלית שקידם רק עשר שנים קודם לכן. אכן צריך חוצפה ישראלית וביטחון מוחלט בזיכרון הקצר של הישראלי הממוצע.

 • נינה רמון  ביום 27 באוגוסט 2011 בשעה 10:41

  אכן כך. האיש הזה מעט בעייתי, בלשון המעטה.
  והנה תזכורת
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3633738,00.html

 • goliath  ביום 31 באוגוסט 2011 בשעה 11:15

  והנה עוד ציטוט אחד, מתוך מאמר של זליכה מ-2006:

  "קיצוץ בהעברות הסוציאליות, בתשלומי ביטוח לאומי ובשכר הסקטור הציבורי מחזק מאוד את אמינות המדיניות בהיותם אמצעים לא פופולריים וקשים פוליטית ליישום ולפיכך מעידים על נחישותה של הממשלה ומחויבותה לתיקון פיסקאלי"

  http://www.ag.mof.gov.il/NR/rdonlyres/1F4F4E44-F0CD-43C2-935F-3CE17D60F6AA/0/ribiotrealiot.doc

  חוץ מזה, היה טור מאוד מוצלח היום בהארץ על שרון גל וכו'

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: