מזל טוב לעם המצרי. ריכוז הקטעים שלי על המהפכה

החל מהימים הראשונים של האירועים, עיתון הארץ פרסם קטעים שכתבתי על המהפכה במצרים. זה לא דבר מובן מאליו. אני מועסק במשרת כתב משוטט ולא כותב דעות. המזל שלי הוא שבראיון הקבלה לעבודה סיפרתי על אהבתי למצרים ומסעותיי לקהיר. זה אגב דבר שעשיתי גם בידיעות, בפגישה עם העורך רב האינטואיציות שילה דה בר, שבינתיים כבר לא מחזיק בהגה האוניה, אבל אוחז באיזה מפרש. הוא התעקש שאכתוב על התיירות לקהיר וכתבה אכן התפרסמה ב7 לילות שערך אז עדי גולד, ועוררה עניין רב.

תם עידן האליטה המצרית. מהבלוג של מוריס, שאני בימים רגילים מנסה לא להיות מזוהה איתו

על כל פנים, את גישתי לאירועים שפרצו ב25 בינואר 2011, שהוא לטעמי היום שבו מתחילה המאה החדשה (או יום בחירת אובמה), אפשר להגדיר כאובססיבית. לקחתי את העניין באופן הכי אישי, והתווכחתי עם רבים מידידיי, באופן טרחני, ועל כך הסליחה. על כל פנים, שמחתי שהעיתון נתן לי לפרסם את דעותיי, שהן לעתים משונות, מעל הדפים הכבדים והמכובדים. במקרה הזה אני חושב שכן הצלחתי לקלוע למהלך הדברים, כשהמזרחנים היו מאוד רחוקים ממה שבאמת קורה, אולי גם בגלל שהם שייכים לדור אחר שלא מכיר את דור הבלוגרים במצרים, שאני התחברתי איתם באופן טבעי. למזלי יצא שהתחזיות שלי צלחו הפעם (היו לי לא פעם טעויות בעבר ואני מקווה שיהיו), וגם מזלם של מעל לשמונים מיליון האזרחים המצרים שיוצאים לחופש וכדאי להחזיק להם אצבעות, כי זה היום הראשון אחרי המהפכה שאין לדעת לאן יוביל.

.

אז הנה המאמרים:

בקהיר הצעירים נאבקים על חייהם, בישראל הם דבוקים לאח הגדול

האם דמוקרטיה היא צעצוע של המערב? (הארץ באנגלית)

מדוע ישראל מזדהה תמיד עם הנבל

לבכות עם ואיל רונים, צ'ה של עידן יוטיוב

פרס חביבי, זה קורה מתחת לחוטם שלך

.

המאמרים צוטטו בחלקם באל-פאיס, בי.בי.סי, בערוץ הטלויזיה הברזילאי גלובו בו התראיינתי ובמיני בלוגים אמריקאים, איטלקים וצרפתים.

בעוד שתי כתבות הזכרתי את המהפכה:

גלנט-טורס – הענף הפורח במושב עמיקם

שריפת איקאה: אידאולוגיה או איקאולוגיה

פרטים על האירועים קראתי בקו חוץ ולינקים חזקים בארץ האמורי

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי  ביום 13 בפברואר 2011 בשעה 23:06

  אפשר לקטר על כך שנתניהו לא מושיט יד כראוי לעם המצרי, אבל הוא לא הנציג היחיד של ישראל. ביבי יתקשה לזכות באמון העם המצרי כי הוא מפחד מהפלשתינים ומאמין בהמשלך הכיבוש. אבל זה לא צריך לעצור את השמאל.

  השמאל צריך להתחיל להפגין סולידריות רועשת עם העם המצרי. אפשר לשקול נסיעה לקהיר של 100 יהודים ו-100 ערבים שיפגינו שם באופן מנומס בעד דמוקרטיה במצרים, שוויון זכויות בישראל, ומתן חירות לפלשתינים. אלו מטרות שהמצרים ישמחו להפגין בעדן, וחשוב שהם ידעו שבישראל יש להם שותפים למטרות האלו.

  לא חייבים לנסוע לקהיר, כמובן. אפשר למהשיך ולערוך הפגנות שמאל גדולות של הזדהות עם המצרים, הפלשתינים בשטחים והפלשתינים במדינת ישראל, ולוודא שאל-ג'זירה משדרת את ההפגנה.

  ולא יזיקו גם קבוצות ישראליות בפייסבוק שיפגינו כך. אמנם הן לא ישנו הרבה בישראל, כרגע, אבל פעילויות כאלו ילמדו את הערבים במזה"ת שיש להם שותפים בישראל. זה חשוב, כי יתכן שסוף סוף לעם המצרי יהיה כוח.

 • דרור בל"ד  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 0:52

  כתבות מאירות עיניים הכתובות בכשרון רב ובסגנון כתיבה שלא היה מוכר לקוראי הארץ עד עכשיו. גם ככתב משוטט אפשר לחוות דעה בין השורות, ועל כך תבורך.

  המזרחנים אכן היו רחוקים ממה שבאמת קרה, היות והם לא מזרחנים, הם שותפים מלאים לפשעי הפצת התעמולה הציונית-אשכנזית המבטאת רק יהירות ובוז כלפי כל מה שאינו מערבי. ראוי לציון אנשיל פפר, עד לא מכבר שותף בכיר לעיתונאי החצר עמוס הראל ואלוף בן, אשר הגיע לקהיר והבין פתאום מיהם ומהם אותם מהפכנים צעירים, וכתב מאמר חשוב בנושא היהירות האשכנזית. לעומתו, ראש אמ"ן פושע המלחמה אביב כוכבי אמר ששלטונו של מובארכ יציב.

  מיום ליום גבר הבזיון. אותם מזרחנים, שבתחילה התפלאו מידיעת האנגלית של המפגינים, שבהמשך ניסו לתייגם כאיסלמיסטים קיצוניים, ושלבסוף, כשהבינו כי מד הלעג כלפיהם הולך וגדל מדי יום, מלמלו גם הם שבחים מסוייגים (בטחון, בטחון) למפגינים האמיצים, יזכרו לדראון עולם הן בגלל יהירותם והן בגלל חוסר יכולתם להבין את המציאות המשתנה מול עיניהם.

  כך קרה גם עם הפלסטינים. את האינתיפאדה האלקטרונית, מהפכת הדה-לגיטימציה שהובילו פלסטינים אמיצים בשנים האחרונות בכל רחבי תבל , ששיאה הייתה בחשיפת מסמכי אל ג'זירה, יש לזקוף לזכותם.

  פי רוח, פי אינטרנט, נפדיכ יא פלסטין.

 • דרור בל"ד  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 1:05

  הנה תחזיתו הריאלית, ולטעמי מלאת התקווה, של סמי שלום שטרית, מייד בתחילת ההפיכה. לתשומת ליבם של כל המזרחנים בכלל, ושל אלוף בן ועמוס הראל בפרט:
  "ברור לכולם שעידן מוברק תם. השאלה היא מה יבוא אחריו. זו לא איראן של 79. מצרים היא מקבלת התמיכה האמריקאית השנייה אחרי ישראל וכל הנהגה שתבוא עכשיו תיקח את זה בחשבון, זאת במידה שלא תהיה זאת הנהגה איסלאמית ולא נראה שזה הכיוון במצרים. אין ספק שהסי.איי.איי. עובד קשה עכשיו מאחורי הקלעים בנסיון לאתר את מחליפו של מוברק ולדחוף אותו לקידמת הבמה ברגע שהמטוס של מוברק יהיה מוכן על המסלול. עד אז עוד יישפך דם רב במצרים. מצרים הייתה צריכה את תוניסיה כטריגר אבל מצרים אינה תוניסיה – מדובר בבירת העולם הערבי ומנהיגתו – אופיו של המזרח התיכון כולו יוכרע בימים הקרובים ובתוך זה כמובן גורל ישראל-פלסטין, ובתוך זה אם תרצו גורל הסיפור המזרחי, החברתי, האזרח, התרבותי וכו'. מצרים ללא מוברק וללא בובה חדשה של האמריקאים תהיה חייבת לאזרחיה לבחון מחדש את היחסים עם ישראל ואת יחסם הבוגדני של כל שליטי מצריים כלפי הפלסטינים מאז פרוק ועד מוברק. בחינה מחודשת כזאת תחייב כמובן את שאר מדינות ערב לישר קו ובעצם לחדש את חזית ההתנגדות לישראל ככובשת ומדכאת של העם הפלסטיני. אם אכן המצרים יצליחו לנתק את חוטי בובת המשטר ולהביא לבחירות חופשיות ולמשטר חדש אז ברור שתם משחק ותיכף יתחיל משחק חדש עם כללים חדשים ויעדים חדשים. האינתיפאדה שתפרוץ בקרוב בגדה ובעזה תהיה נגד ההנהגה הפלסטינית ומשטר הכיבוש גם יחד. מצרים תתמוך בהתקוממות ואחריה כל מדינות ערב, מריבת אירופה ובלית ברירה גם ארה"ב תצטרך לשגר הנחיות חדשות לציונים. ישראל תצטרך לברוח עד לפחות לקוי 67 עם הזנב בין רגליה, כמו מלבנון ותוקם מדינת פלסטין עם חשבון 48 פתוח. אז ורק אז תפרוץ מלחמת האזרחים הישראלית שתוביל לנפילת המשטר לטוב (אפשרויות להתחלות חדשות) ולרע (אובדן משרות וקצבאות ופנסיות). לדעתי תהיה בריחה המונית של ישראלים כשהשמים יתחילו להתקדר ואז זה כדור שלג".
  http://kedma.co.il/block/archives/1204/comment-page-1#comments

 • מיקי  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 1:38

  חמוד, סמי. למה הוא קוטע את התחזית שלו באמצע? תהיה בריחה המונית של יהודים למאדים. הם יקימו שם התיישבות גדולה תוך שהם כובשים שטחים מתושבי המאדים. על המאדים לא תאפשר החוקה הישראלית החדשה לסופרים שקוראים להם בן הרוש לפרסם יותר מספר בשנה ולא תתן משרות אקדמיות לאנשים שקוראים להם סמי. אלה האחרונים ימצאו משרה באיזה קולג' על שבתאי או נוגה ויקימו אתר אינטרנט בין גלקטי שמלא באהבת אדם אלא אם כן קוראים לו ברקוביץ.

 • חיננית  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 10:35

  יפה -גאים בך
  תמשיך בדרך הזאת .

 • chicky00  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 15:45

  אהבתי את הטוקבק של מיקי. אני בדיוק כותב משהו דומה כיום.

 • דרור בל"ד  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 17:10

  אהבת את הטוקבק של מיקי? כולו לעג לאנשים מוכשרים וחכמים ממנו. אם אתה רוצה להכריז מלחמה, בבקשה. חבל עליך, סה"כ אתה בחור נחמד(בניגוד ללא נחמדים שכל תחזיותיהם בעבר התגשמו, וסביר מאד להניח כי גם אלו שבעתיד יתגשמו). דרך אגב, תחזיותיו של סמי שלום שטרית מתבטאות פחות או יותר גם בכתביהם של עדי אופיר, של יהודה שנהב, של לב גרינברג, של ברוך קימרלינג, וכמובן בתחזיתו של בשארה.

 • chicky00  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 19:20

  קצת הומור, דרור. לפני שניה חיבבת אותי. אל תמהר לשנוא.
  אני פשוט מתעניין בנושא מושבות בחלל, וכותב על זה סיפור כפי שציינתי. לא הכל שחור ולבן.

  • דרור בל"ד  ביום 14 בפברואר 2011 בשעה 19:52

   עדיין מחבב אותך (כלומר את כתיבתך – אותך הרי אני לא מכיר), אבל להצטרף לציונים המבקרים את שטרית ואחרים בגלל סיבות ידועות זה עובר את גבול הטעם הטוב.

   הבריחה ההמונית תהיה. כשיצטרכו הציונים-אשכנזים לוותר על הפריוילגיות שלהם הם לא יוכלו וגם לא ירצו להשאר כאן כשווים. חוץ מזה, סמי שלום שטרית ממשיך את התחזית שלו. ראה שם.

   כפשרה בין דעותיהם הקיצוניות של הנ"ל לבין הפורעים הציונים, הגיע מתווך אובייקטיבי וקרא להקדים תרופה למכה:
   נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, קרא שלשום (שישי) להעביר את ישראל ממקומה, ולהקים אותה "הרחק מהמזרח התיכון והעולם האיסלאמי". הוא הוסיף כי המשך קיומה של ישראל הוא עלבון לכבוד האנושי. הנשיא אמר כי "לקנדה ולאלסקה יש שטחים עצומים, למה שלא תעבירו אליכן את ישראל? ובעזרת 30-40 מיליארד דולר בשנה תבנו שם את המדינה".

   נשיא איראן שלל את הפתרונות שמציעה הקהילה הבינלאומית לסכסוך הישראלי-פלשתיני. "אני שואל את אירופה וארה"ב, האם הייתן מסכימות שיקחו ממכן את אדמתכן ואז בשם רעיון החלוקה יחזירו לכן חלק קטן מן האדמות?"

   הנשיא לשעבר רפסנג'אני הרצה בקצרה על תולדות הקמת מדינת ישראל, ובהתייחסו לוועידה הבינלאומית האמורה להתקיים בסוף נובמבר בארה"ב, אמר כי כל יוזמת שלום תהיה חסרת תועלת אם לא תכלול את סוגיית 5 מיליון הפליטים הפלשתינאים.

   אחמדינג'אד קרא לקיום משאל-עם בהשתתפות יהודים, מוסלמים ונוצרים, ובכללם חמשת מיליון הפליטים הפלשתינאים שבו יוכרע גורלו של הסכסוך הישראלי-פלשתיני, ואמר כי איראן תכבד את תוצאותיו".
   http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/909897.html

   למה להרחיק לכת עד למאדים? כתוב סיפור (בעל תוכן שיווקי מוסווה – סומך עליך בעניין זה) על נטיעת עצי אורן באלסקה.

   • chicky00  ביום 15 בפברואר 2011 בשעה 11:45

    מצטער, אני נהנה במזרח התיכון עם הערבים. נגד טרנספר של מיליונים מבית גנדי או אחמדינג'אד. כמו שהפרסים מסתדרים בלב עולם ערבי, גם אנחנו נסתדר.

 • דרור בל"ד  ביום 16 בפברואר 2011 בשעה 23:19

  "אני נהנה במזרח התיכון עם הערבים"
  הנה מבחר ציטטות ממאמרו של עמוס נוי – על סליחות, כפורים ודרום אפריקה (קדמה) הרלוונטים, לדעתי, לתגובתך האחרונה:

  "מפעם לפעם מתעורר דיון, כאן ובמקומות אחרים, האם, כיצד, באילו נסיבות, ועל ידי מי צריכה לבוא בקשת סליחה והתנצלות פומבית על פשעים שביצע ציבור אחד בציבור אחר".

  "יש משהו מקומם ומרושע בעצם העובדה שלמדכא, המענה, המנצל, העבריין נשמרה עדיין זכות היתר של עצם בקשת הסליחה ועמה הצפייה לקבלת מחילה כמעט אוטומטית על עצם "גדלות הנפש" שלו. סליחה ומחילה, ובכלל זה היוזמה לה, יכולה וצריכה להיות פריביליגיה בלעדית של הקורבנות.

  זהו בדיוק ההסכם העקרוני שעמד בבסיסן של "ועדות הפיוס והאמת" בדרום אפריקה (ובמידה רבה גם ב"ועדות האמת" הצ'יליאניות): חובתם המוסרית של הפושעים היא לספר את האמת, זכותם המוסרית של הקורבנות למחול. אתם, הפושעים, תופיעו בפנינו מרצונכם וללא כפייה, כדי לספר לנו את כל העובדות על פשעיכם. אנחנו, אולי (כי אין זו מחילה אוטומטית כבוידוי קתולי, ושלושים אחוז מהעדים בפני הועדות עמדו לדין על פשעיהם), נשקול לחנון אתכם מעונש".
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2109&t=pages

  יש בדבריך קבלה של המובן מאליו בהצעתה הנדיבה של בל"ד – שוויון מלא ליהודים במדינת כל אזרחיה תוך הכרה בהם כקולקטיב. לעומתם, תפיסתם הרווחת של יהודים טובים שוחרי טוב הינה שוויון מלא לפלסטינים והכרה בהם כקולקטיב במדינת כל אזרחיה (כאשר החלק השני הוא העתקה מלאה של מצע בל"ד באיחור של שנתיים-שלוש ושיוכה לתנועה אחרת תוך הצהרת מקוריות ובלעדיות). דבר זה אינו מובן מאליו. הפלסטינים הדוגלים בגישה זו מתעמתים עם פלסטינים אחרים המציבים תנאי נאמנות לקבלת אזרחות. ההבדל הוא אחד: הם בעלי האדמות ואינם מהגרים.
  אחמדינג'ד מציע אפילו יותר מזה: מדינה יהודית ודמוקרטית(!). כוונתו לא היתה לטרנספר, אלא הלך בדרכו של עגנון והראה על דרך האירוניה שדבר זה אינו אפשרי, ואם אפשרי, הרי זה באלסקה.

  לך יש את הכשרון להעביר מסרים חתרניים כאילו בדרך אגב. טוב עשה עיתון 'הארץ' כשצירף אותך לשורותיו. טוב תעשה גם אתה אם תדע להתעלם מאישיותו הבעייתית מאד של אחמדינג'ד ולהפיק את התועלת מדבריו נגד הציונים. אלו דברים אשר רק בגלל הדובר ובגלל אי הבנת חוש ההומור של הדובר הם נדחים על הסף, אך בתוכם מתחבאת האמת העירומה על הציונים וכן נבואה על סופם למקרה שלא ישנו את השקפת עולמם.

  אמר בעל הבית אחמד ג'יבריל: "אם היהודים ירצו לעזוב שיעזבו, מי שרוצה להשאר ,אהלן וסהלן". (תגובה לדברי אבו מאזן בוועידת הפת"ח האחרונה (2009)לאחר שהאחרון הרהר בקול רם על זכות השיבה).

 • דיר בל"ק  ביום 23 בפברואר 2011 בשעה 13:56

  ושוב נשאלת השאלה – עד כמה טיפש יכול בן אדם להיות. התגובות האינסופיות שלך מראות שלטפשות אין גבול ביקום המוכר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: