המלחמה הבאה של ישראל?

מול חופי ישראל נתגלה מאגר גז טבעי שיספק אולי 70 שנה של חשמל נקי. זו תגלית מרתקת ומופלאה שהציבור עדיין לא קולט את משמעותה, וכדרך השעה בישראל, לא שמעתי כמעט דיון רציני בנידון. נראה כי הרבה יותר מילים נכתבו על כמה מפלצתי הוא אותו ילדון מרושע, שלגם 50 בקבוקי יין עישן 40 צינגלך ואכל שבע חתיכות כנאפה ואז דרס את הבן של השופט. חשוב לדעת שגילוי של משאבים טבעיים גדולים עשוי גם להרוס כלכלות של מדינות, אם לא נוהגים בו בחוכמה (הסבר למה).

עם זאת, התמלוגים שהמדינה נוטלת על הגז הזה שיהיה במרכז חיינו ב70 השנים הקרובות הם אחוז זעום ביחס למה שמדינות אחרות לוקחת. המספר הרשמי הוא 10.5 אחוז כתמלוגים ישירים, ועוד כ20 אחוז מס, מול הרבה יותר מ50 אחוז בכל מקום מתוקן ולעתים גם 70 אחוז. כלומר, המדינה (כלומר, אני ואתה ואת, הקוראת) יוצאת כאן פראיירית ומזיקה גם לדורות הבאים. היא שנים עודדה את התחום מבחינת מיסוי, אבל כשהוא מצליח, הנכסים שלה, הגז ששייך לה, נלקח לטובת כמה ברנשים. תמיד כשאנחנו מדברים על שטח זה או אחר שנותנים לפלסטינים, שטח שכולו מלא בפלסטינים ושלמעשה אף ישראלי שאני מכיר לא מגיע אליו, אומרים שישראל פרייארית, אז הנה כאן מדובר בכך שיצאנו פרייארים. לקחו לנו כסף, וגם לבנינו ולנכדינו אם יהיו. על כך, כתבו אגב עוד רבים באינטרנט.

בתגובה, אנשים שונים (שרבים מהם קשורים בעסקים לאנשי הגז. ממליץ לשים את שם החברה שלהם בגוגל או את שמם להוסיף את השם יצחק תשובה ולהבין למה הם טורחים לכתוב) טענו שלהעלאת אחוזי הזכיון כעת דומה לכך שהמדינה תיקח פתאום עוד כסף מחברות הייטק, כי הן מצליחות. זה טיעון מטעה, חברות ההיי-טק לא שואבות גז ששייך למעשה לציבור. אין כאן רצון להלאים אפילו את הגז מצד המדינה (צעד שאני תומך בו, אגב, תוך פיצוי תשובה. הגז הרי הוא משאב שלנו, כמו גם כל המינרלים בים המלח), אלא פשוט לקחת אחוזים סבירים, כמו מדינות קפיטליסטיות לגמרי אחרות, ושגם תשובה יקבל כמה מיליארדים, בגין לקיחת ומכירת משהו ששייך למדינה (כלומר שוב, לי, ולך הקוראת). למעשה, הכסף מהגז יגיע ממכירתו למדינה: מכירת משהו ששייך למדינה למדינה.

כותבים אחרים היו חצופים עד שהגדירו את העלאת התמלוגים לאחוז הסטנדרטי כגניבה. לפני שנה העלה בנק הפועלים את העמלות של עמותת מעין שאני עומד בראשה מ10 ₪ לחודש למשהו כמו 50 ₪ לחודש, פי חמש בלי להודיע. פתאום ראיתי, באיחור של חודשיים, בדפי החשבון שהתעריף עלה. פניתי אליהם וביקשתי תגובה לבלוג והם מיד חזרו בהם, בחוכמה (הכנתי על כך פוסט והתעצלתי להעלות). כלומר, הם העלו פי חמש את התמלוגים המתקבלים מעמותות בין לילה, בלי לספר להן, במה הדברים שונים? (אם אתם מנהלים עמותה, אתם מוזמנים לפנות אלי ואתן לכם את האימייל של דוברת הבנק עופרה פרויס, וכך תחסכו 500 ₪ בשנה לעמותה).

העלילה מסתבכת. הופיעו כמה ידיעות מוזרות על כך שלבנון לוטשת עין למאגר. העיתונות לעגה להן, וגם לי הן נראו קיקיוניות, כי הסתכלתי על המפה והשדות נראו מול חיפה ולא מול לבנון. אחד השרים אמר שהלבנונים פשוט רוצים כל דבר שיש לישראל. בוואלה היתה כותרת "גם נסראללה רוצה תמלוגים".

אלא שהשבוע בוויינט הופיעה בסופ"ש ידיעה שקצת שינתה את מהלך הדברים, אף שאיני מומחה לחוק בינלאומי. מוסבר בה שישראל מחשבת את שטחה הימי על פי הקו ממטולה, בעוד לבנון רואה את הגבול הימי כמתחיל בראש הנקרה. כלומר, הגז של צידון נחשב היפותטית שייך ליצחק תשובה על פי החישוב הישראלי. על פי ההגיון הבריא, לבנון כאן צודקת, מודדים גבול ימי מהים ולא מההר, ולכן חלק ממאגר הגז, אולי חלק קטן, שייך, מה לעשות, גם לאזרחים הלבנונים. ויש גם את זה.

הקידוחים עצמם נמצאים בתוך השטח הישראלי, אבל המאגר העצום בגודל 2000 קמ"ר (להשוואה, גודלה של ישראל בתחומי הקו הירוק 20700 קמ"ר) גולש בחלקו כנראה לשטח קפריסאי ולבנוני. למעשה, קידוח גז משותף והגון עלול להוות התחלה של יחסי שכנות ושיתוף עם לבנון, אלא שכאן שוב ישראל מתנהגת באופן בריוני שמעורר חשד ומנכיח את הסטריאוטיפ על הישראלי הרע (כישראלי, איני מסכים איתו. הישראלים הם אנשים טובים. הממשלות מתנהגות ברוע כלפי חוץ וכלפי פנים). שימו לב לניסוח המתנשא באתר ביזפורטל : "ככל שעובר הזמן והאזור בו שוכנת ישראל הולך ומתברר כבעל פוטנציאל גדול באמות מידה בינלאומיות, סביר כי כל זב ומצורע יבוא בדרישות". ככה מוגדרת מדינת לבנון הריבונית (פחות או יותר) שרוצה את מה שיתכן מאוד ששייך לה.

וכאן אני רוצה לקפץ לנושא אחר – האירוע של גרילה תרבות השבוע עם תושבי שייח ג'ראח שמרמיט כתב עליו באופן מוצלח מאוד. על כל פנים, במהלך האירוע רואיינתי לערוץ 1. הכתב החביב שאל אותי אם איני מרגיש רע מכך שהיו תכנים אנטי-ישראליים באירוע, כי הוא התקשה לשמוע אותם. לא הבנתי למה הוא מתכוון, כי השירה לא היתה אנטי-ישראלית, אלא נגד המתנחלים שגונבים לאנשים בתים והם נאלצים לישון ברחוב. ואני רואה את ישראל כמשהו שלא רק גונב בתים לאנשים, אלא כולל גם דברים אחרים: אנשים שהולכים לים ונעקצים ממדוזות, להקות גרועות, צפוניות, מוכרות באמ:פם, וגם אותי. אם היו מעליבים את ההולכים לים ואת המוכרות באמ:פם ואת הלהקות הגרועות, הייתי בוודאי מרגיש תחושה אנטי-ישראלית. האם הכתב התכוון להדס גלעד שקראה שיר של זלדה? ואז הוא אמר שמישהו (המשורר יובל פז) קרא שיר על המשט, ששאל מה היה קורה אילו. ובכן, השיר נסוב על כך שבמשט החיילים יכלו גם לזרוק פרחים. זה נראה לכתב כשיר אנטי-ישראלי וזיעזע אותו. אמרתי לו, שאני רואה את עצמי פרו-ישראלי הרבה יותר מביבי ושטייניץ, שלא אכפת להם שרוב הישראלים יהיו רעבים, וירויחו כולם שכר מינימום עלוב. ואני הרבה יותר פרו-ישראלי מאנשי עסקים מזהמים, כי אכפת לי מאדמת הארץ. כאן אני חוזר לנושא הפטריוטיות ולגז הטבעי.

שימו לב לניסוח התוקפני של ביזפורטל, שתומך בכך שלא נתייחס לדין הבינלאומי ובכל מחיר עלינו לחמוק מלהיקלע למשפט בבית דין בינלאומי. את ההמלצה לא ללכת על החוק הבינלאומי אלא פשוט לפעול בשטח יזם אדם בשם עו"ד משה שחל, שר האנרגיה לשעבר וכיום עורך דין של אחת הקודחות, חברת נובל אנרגי (וגם של האחים עופר, על הגל). כך מתארים בהערכה את הצלחת דוקטרינת משה שחל באתר:

בכך ישראל נמנעה בעצם מלהרחיב את המים הטריטוריאליים שלה בהתאם להגדרת "אזור כלכלי מיוחד" ובעצם הולכת לפי הכלל – החזק שולט. קרי, פיתרון משברים במישור צבאי ומדיני ולא בבית משפט בינלאומי.

אגב למי שזוכר את הויכוח על טאבה, שבה היינו משוכנעים שהיא שייכת לנו, אבל המציאות היתה שונה לגמרי. הויכוח על טאבה הרס את המומנטום של השלום עם מצרים, ובסוף גם הפסדנו את פיסת הקרקע הזעירה הזו. מה שמראה לאן מובילה החוכמולוגיה של פעולות נכלוליות בעידן המשפטני שהעולם צועד אליו.

מוזר אגב שיש ערבוב בין המדינה וחוק שהיא מנסה להעביר או לא להעביר, לבין אותו משה שחל, עורך דין פרטי, של חברה אמריקאית, במקרה הזה (אייטם המציג נספח אחר של המקרה במקומון  הנערץ של זכרון יעקב). עוזי לנדאו, איש ימין שאני דוקא מעריך בדרך כלל ושפעם ידעתי לחקות, אמר שיהיה מוכן להגן על התגלית הישראלית-אמריקאית: "לא נהסס להגן בכוח על מאגרי הגז הימיים". כלומר, לפיו, ישראל תפתח במלחמה אם לבנון תרצה להחזיר את הגנבה-כביכול. וכך, לפתע, התגלית שוב היא לא עסקו של תשובה ושל המשקיע האמריקאי, אלא עסק של כולנו, עניין פטריוטי שנלחם עליו עד טיפת דמנו האחרונה. כלומר, יש כאן הלאמה מבחינה מסויימת, אבל הפרטה מבחינה אחרת. צה"ל יהיה מוכן להילחם עם מדינה אחרת, כדי להגן על עסק פרטי, שמתקמצן על הענקת תמלוגים כנהוג בשוק כמה דקות קודם לכן. זוהי הפטריוטיות החדשה, הפוסט-פטריוטיות, שכמו סרט האנטנות הצהבהב של גלעד שליט במימון איתוראן, רשת הסופרים של רמי לוי ועוד חברה שהצטרפה יותר מאוחר, קשורה לא לאהבה למדינה אלא לאהבה לאומית לחשבון הבנק של איש עסקים (למה איתוראן ורמי לוי לא תרמו בלי לבקש קרדיט בעמוד הראשון כמה ימים רצוף?). ומי יודע, אולי המלחמה הבאה תפרוץ כדי להגן על חשבון הבנק של אדם כזה.

צריך גם להיזכר בפועלה של משפחת עופר, שיתכן וסכסכה אותנו עם הטורקים בהקשר לפרשיה בעייתית אחרת שלהם. ובקרוב, תסבך אותנו עם הכורדים והעירקים.

בינתיים, אני ממליץ לכולם להירשם לקבוצת הפייסבוק 'גם אני רוצה תמלוגים מהגז'.

roy chicky arad blog in google translation version

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שיר  ביום 26 ביוני 2010 בשעה 3:56

  סתם עובדה (כנראה) מעניינת: כשהייתי בצבא היו מכנסים אותנו פעם בשבוע לשעה של פינות טריוויה בסגנון הידעת, חלקן כללו כל מני סודות צבאיים שהתיישנו והגיעו לאוזניי מי מהקצינים. באחת הפינות האלה מישהו אמר, וזה היה לפני הגילוי התקשורשתי של הגז בשנה-שנתיים האחרונות, שבישראל יש מספיק גז טבעי כדי לחלוק עם כל האזור. היא לא משתמשת בו משום שאחד החלקים הסודיים בהסכם השלום עם מצרים, שכרגע מספקת לנו גז טבעי, היה שנקנה מהם ורק מהם.

 • amitgoldenberg  ביום 26 ביוני 2010 בשעה 11:43

  מצוין

 • topheth  ביום 26 ביוני 2010 בשעה 15:12

  לא כל כך סגור על ההיגיון הבריא שלך כי השאלה היא מה אומר החוק הבי"ל. האם קו הגבול צריך להיות אנכי לחוף או אנכי לקו המשווה

 • דלק וחשמל חינם  ביום 26 ביוני 2010 בשעה 21:21

  הצטרפו לתביעתנו להעלאת התמלוגים או הלאמה:

  http://www.facebook.com/group.php?gid=131796203508324&ref=ts

 • דניאל עוז  ביום 26 ביוני 2010 בשעה 23:28

  חזק.

 • קובי  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 1:48

  לדעתי אנשים אינם מתייחסים לסיפור הגז כי הוא לא נוגע לנו – יזמים פרטיים מצאו אותו ואת רוב הכסף הם יקבלו, סביר מאוד שחיינו הקטנים לא ישתפרו כתוצאה מהתגלית.
  למרות שיכול להיות שיש צדק בטענות לבנון וקפריסין, זוהי חוכמה בדיעבד משום שגם בזמן הקידוח עצמו ולפני עצם הגילוי הן לא הרימו דגל ולפי מה שהבנתי יש לכך משמעות פורמלית.
  עכשיו, שמר תשובה יתמודד איתם, זה אינו עניין לאומי ולא מענייני אלא בין התאגידים החופרים למדינות הנחפרות.

 • יריב גוטליב  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 10:04

  ועוד לא דיברנו על זה שמוכרים לאזרחים מים ששייכים לנו מראש

 • אזרח.  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 12:54

  ואל תשכח את הגז מול חופי עזה.
  למי שייך מצבור הגז הזה? האם יש לו קשר לעופרת יצוקה?

  http://www.notes.co.il/idanl/58290.asp

  פרשת בריטיש גז ו"עופרת יצוקה": איך "עובדות" הופכות ל"סיפור" ?

 • יצחק תשובה  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 17:34

  אם המצב היה הפוך ואתה היית מיליארדר עם בניינים באמריקה וגז היפותטי, הייתי מקריב את חיי בשבילך ובשביל הבניינים שלך בלי לחשוב פעמיים. סוציופת.

 • שאול  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 18:41

  יש סיכוי לא קטן בכלל שהמלחמה הבאה תהיה "מלחמת תשובה". מצב לא פשוט. בניגוד למה שאתה כותב, נעשתה עבודה משפטית מדוקדקת במקרה הזה ועל פי הסימון המקובל יותר של גבולות ימיים, השדות אכן בתחום ישראל. מצד שני, כמו בלא מעט מקרים, זה לא חד משמעי והאמת שזה לא ממש משנה ברגע שחיזבאללה טוען אחרת. הקיצר, השאלה היא האם מתקבל על הדעת שחלק מקוראי הבלוג יקפחו את חייהם בשביל חשבון הבנק של יצחק תשובה.

 • אזרח.  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 23:21

  בינתיים תוכל להסתפק באיטבח' אל ארב (מצוטט מהמקור )

 • שיר חדש של רועי ארד  ביום 28 ביוני 2010 בשעה 10:09

  חשוב לציין שזה לא שיר שלי, מחקתי, אבל הטוקבקיסט מתעקש. ובגלל שהוא התאמץ אני משאיר אותו. רק להבא, כשכותבים שיר בשמי, יש לכתוב ירושלים עם י' אחת. כמו כן, אני מבקש ששירים שמיוחסים לי בעתיד לא ייכתבו בחרוזים אפילו לא בצחוק. הנה הטוקבק:

  איטבח אל יהוד- לכבוד גרילה תרבות. יחי שיך ג'ראח
  !

  נחזיר את ירושליים נחזיר את השטחים נחזיר את יפו חיפה ועכו, נחזיר את תל אביב
  רוצה ללכת למסיבה עם ערביות ברעלות, לעשן בנרגילה ולומר אינשאללה מוחמד עוד יגיע
  רוצה להיות עוד יותר עשיר משאני עכשיו, רוצה עם כל הבחורות לשכב, רוצה שיחרטו את שמי על השמיים בזהב – אני צ'יקו ארד
  אין ממני גדול נעלה ומיוחד

  יש לי חברים בתקשורת יש לי חברים בשוק ההון יש לי חברים בפוליטיקה ובכל מה שמדיף ניחוח סירחון
  אני ציקו רועי ארד אז בואו לנשק לי את היד!!!

  איבטח אל יהוד איטבח אל יהוד, בואו נחזיר את הטרור אל רמלה לוד
  מרחבה, משטי השלום לעזה, בואו את לוחמי השייטת לרצוח.
  תפדאלו, גיבורים ערבים אהובים, בואו ביהודים בכל הארץ לטבוח.

  איטבח אל יהוד איטבח אל יהוד
  מי אמר שלהיות נאצי בישראל זה כבר אבוד?

 • סיון  ביום 28 ביוני 2010 בשעה 10:43

  הכל בסדר. רק לא אהבתי את הכותרת המפחידנית בסגנון ידיעות/מעריב, שפשוט מתים להפחיד את היושבים בציון ולגרום להם להרגיש מבודדים בעולם שוחר מלחמות.

 • חמוד אתה צ'יקו  ביום 28 ביוני 2010 בשעה 18:36

  יפה לך שהשארת את שירי הקט, הימני ממך והמיוחד.
  ומה רע שתכתוב בחרוזים? זה יוסיף לך נופך רומנטי – הבחורות מתות על זה,
  שמע ממני….

 • יאיר  ביום 11 ביולי 2010 בשעה 17:47

  כדאי גם להיכנס לאתר הקמפיין של המאבק על הגז, לחתום על העצומה שם ולהפיץ הלאה:
  http://israel-restart.com/

 • איל רדושקוביץ'  ביום 13 ביולי 2010 בשעה 12:02

  רועי,

  נושא תמלוגי הגז, הוא אכן נושא חשוב. מעין מימוש של הפנטזיה האולטימטיבית על "מה היית עושה אם היית זוכה בלוטו\טוטו" גירסת הסוציאל-דמוקרטים\ארגונים חברתיים.

  אך הנושא טומן בחובו סוגייה אקוטית יותר, הפקת הגז.

  הפקת הגז דורשת הקמת מתקן בשטח של 250 דונם. כוונת היזם היא להקים את אותו מתקן במיקום יבשתי, קרוב לחוף (אשדוד, חדרה, קיסריה, חוף דור, מחצבת עין איילה או עכו) מאחר וזה עולה לו פחות כסף וייקח לו פחות זמן. מתקן יבשתי יכול להסתיים בתוצאות הרות גורל, התפוצצות עלולה להחריב איזור שלם, דליפה של גז מצינור, עלולה להסתיים במוות (הגז עד שמגיע למתקן הוא חסר טעם צבע וריח), שלא לדבר על זיהום האוויר והרס החופים.

  במדינה מתוקנת היו מקימים את המתקן בים, דבר שייקר את עלויות המתקן וככל הנראה יאריך את משך ההקמה ולא מנסים לבחור איזה איזור בישראל יהיה בסכנת חורבן.

  כך שלפני שאתם רותמים את עגלת המיליארדים, אולי תסתכלו על ההשלכות של הקמת המתקן.

  לפרטים נוספים – http://www.gas-out.com

 • איתי  ביום 11 ביולי 2011 בשעה 11:44

  מאוד מאוד אקטואלי, אולי תכתוב על זה שוב?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: