הודעה רשמית לעיתונות הישראלית בעקבות ההסתבכות שלי עם המשטרה היום בהשקה

רועי צ'יקי ארד עוכב לחקירה

 בניידת בעוון קריאת שירה ממרפסת

השקת ספר השירה "רובים וכרטיסי אשראי"  (הוצאת פלונית. עורך: שלמה קראוס) התקיימה היום, יום שישי,

ה-19 בחודש, ברחוב הלל הזקן פינת נג'ארה בשעה אחת בצהריים. צ'יקי תכנן לקרוא שירה ממרפסת הקומה השניה מעל מסעדת פאפאס, ללא הגברה וללא פס קול מוזיקלי, בסיוע מגאפון, שפעל על עוצמה בינונית. לאירוע הוזמנו אורחים, המשוררים אהרן שבתאי, יהושע סימון, צאלה כץ ז"ל, א.ב. דן ויובל בן עמי. ידיעות מקדימות על האירוע הופיעה במדורי הספרות במדורים שונים ובבלוג של צ'יקי.

חשוב לציין שהאירוע התחשב בשכנים ככל האפשר. תוכננה הופעה מוזיקלית עם פלייבק, אבל לאחר שנשמעה צעקת 'שקט!', נסגר הפלייבק תוך עשר שניות וההופעה המשיכה בלא רעש גדול מדי באיזור הסואן הזה. בכל זאת, לאחר שעה וחצי, ההקראה הופסקה על ידי שני שוטרים חביבים שנשאו תת מקלע אם 16. השוטרים פרצו לבניין בסערה עם רוביהם טיפסו למרפסת, הפסיקו שיר בעיבורו ודרשו מצ'יקי להודיע שהוא מפסיק לקרוא שירה ברחוב. הם הציעו "קרא שירה בהיכל התרבות", כמו כן לקחו את כתובתו ומספר תעודת הזהות וכן את שם האב – אברהם.

 

השוטרים מבחינים במקריא על הגג

לאחר שסירב להתחייב שיימנע לקרוא שירה ברחוב, אחרי הכול במקום היה קהל שחיכה להופעה, הם החליטו לקחת אותו לניידת המשטרה, ל"עיכוב לחקירה" ולאחר מכן הודיעו שיילקח לחקירה ומעצר, אלא אם יודיע שהוא לא קורא. הוא סירב ולכן נלקח לניידת. ההמונים שהגיעו להשקה המשיכו בעקבותיו לניידת ובדרך, כולם זכו למחיאות כפיים של העוברים והשבים שישבו בפאב "המנזר" ונהנו מהשירה ברחוב. וכך עשרות הקיפו את הניידת, ובחנו את המשורר המעוכב והשוטרים, כשהם מצלמים תמונות במצלמות וסלולר. יש לציין שליד הניידת היה רעש רב מממוזיקת קיוסקים נעימה ומוזיקאים חובבים, אך רק המשורר נעצר.

המוזיקאי והסופר יובל בן עמי הוציא גיטרה, נשען על הניידת. והלהיב את האנשים שהקיפו את המשורר המעוכב. אנשי השוק, כששמעו במה השוטרים מתעסקים, הביעו גם הם מחאה על העיכוב ותמכו באנשי השירה.

בסופו של דבר, לאחר כחצי שעה של ישיבה במיזוג הנעים של הניידת, התפוגג האירוע והקהל התפזר. בדף העיכוב כתבו השוטרים כי תגובתו של צ'יקי "אני אמשיך לקרוא שירה ולעשות תרבות". יתכן שצ'יקי יקנס על הקראת השירה.

רק לפני כחודש איימה משטרת כפר סבא על אירוע של "גרילה תרבות" לתמיכה בעובדי האוניברסיטה הפתוחה, מול ביתה של נשיאת האוניברסיטה, שגם בו השתתף רועי ארד (לצד משוררים, כמתי שמואלוף, נוית בראל ויודית שחר) בעוון קריאת שירה, ושלחה מכתב שאם האירוע יתקיים צפוי למשתתפים מאסר של שנה. האירוע התקיים, גם הוא תחת הפרעת השוטרים, שכנראה רואים בשירה את אחד ממוקדי הפשע הגדולים בישראל.

 

הדרך לניידת עם החברים. בצד: פלאש ושלמה קראוס

רועי צ'יקי ארד: "אף שהעניין היה משעשע עבורי,

העובדה שבישראל לא נותנים לקרוא שירה, מאיימים במעצר בתחנת משטרה ומעכבים לחקירה משורר ביום השקתו, מוכיחה שכל אירועי מאה שנה לתל אביב הם רק פודרה יקרה על פנים מחוטטות, בידור להמונים או אירועי סמי-תרבות למאיון עליון משועמם ומרופט. מה שרוצים זה תרבות תחת שליטה במקום סגור ומכובד, כשהמקום של שירה ואמנות תל אביבית הוא ברחוב. היום בדיוק שוחרר הבמאי האיראני גובאדי ממעצר, אני לא חושב שיש הרבה הבדל בין המדינות שלנו, חוץ משהפרסים טובים במתמטיקה. אפשר לחשוב שאצלנו לא הרגו מפגינים אזרחים מוסלמים לפני 9 שנים או לפני חצי שנה.

"אחזור לקרוא שירה ברחוב. זו סיבה מספיק טובה להיעצר. עם זאת, חשוב לי לציין שהשוטרים היו חביבים ומנומסים, ואחד מהם חיבב את ספר השירה שלי. נפרדתי בלחיצת יד מאותם עובדים של אהרונוביץ' שרק השבוע השתמש במילה 'ערבוש' לכינוי לאדם מלוכלך. למרות ההתנסות הלא נעימה, אשמח לסיבוב בניידת, אני אוהב את מדי המשטרה ושוקל להתמנות לשר לבטחון פנים כאשר הדבר יוצע לי על ידי רוה"מ, כדי לשנות את המשטרה מבפנים".

                                                                                               

רגע השחרור המתוק מהניידת אל החופש

 

 

הצילומים כאן הם של דפנה טלמון שעשתה מעין סינרומן של כל האירוע בפליקרה.

הצלמים הרשמיים של האירוע הם טלי כץ וערן יופה, ויש להם תמונות בפיקאסה. הנה גם וידאו שהם צילמו מתחילת האירוע, שמראה שהמשטרה הגיעה במקרה למקום ולפני השעה שתיים.

עוד צילמה: שרי ליכטיק לבעלי פייסבוק

 לכל מי שמודאג, אני בסדר גמור, ומתבדח עם דודו טופז בתא. רוצה להודות לכל מי שסייע בארגון האירוע.

את המאמר המעניין ביותר על האירוע כתב תומר ליכטש בבלוגו

צביקה בשור בבלוגו ציק על האירוע.

הארץ על האירוע

וויינט על האירוע

מומלץ להציץ בטוקבקים, האהוב עלי הוא "ציקי, אתה לא משורר, אתה שרלתן" ו"הביטלס הופיעו לפניך על גג והגיעה משטרה וסגרה אותם, אל תנסה להיות הביטלס".

 

—–

 

באותו עניין, קטע יוטיוב מופתי מהשבוע: משתיקים את צאלה כץ בבית הסופר בהשקת ספרה "הבי מטא"

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • א  ביום 19 ביוני 2009 בשעה 22:38

  נמאס לחיות במדינה שבה כל שוטר איגנורנט חושב שהוא כתב את החוק.

  אין לי ספק שבית משפט יוציא את הצדק לאור.

  אם אכן הקראת שם מפרי עטך, לא תתקשה להוכיח ששום אקט מסוכן של "הקראת שירה" לא בוצע שם.

 • ממ"צ  ביום 19 ביוני 2009 בשעה 22:54

  מתה מצחוק

 • מרגל המרגליות  ביום 19 ביוני 2009 בשעה 22:54

  זה קורה, מה יגידו האזובים וכו'?

  אולי תנסה להקריא בירושלים.

 • צאלה כ"ץ ז"ל  ביום 19 ביוני 2009 בשעה 23:18

  הרגו אותי
  השוטרים האלה

 • אייל  ביום 19 ביוני 2009 בשעה 23:40

  בגלל זה באה המשטרה.

  ואתה לא משורר אתה אדם אלים
  מחפש בלאגנים ותשומי
  עוד כמה פעמים כאלה ותיכנס לכלא, שמה כבר נראה אותך קורא שירים, אתה מטריד את המשטרה

 • בסמה  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 0:08

  ממש גאוני צ'יקי – זאת השקת המאה by far,
  לא נראה לי שיכלת לבקש משהו יותר טוב.
  חוץ מזה שזה מצחיק ברמות.

 • נועם ורדי  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 0:18

  לפי חוקי העזר העירוניים ולפי החוקים של המשטרה עצמה ופסקי דין האירוע לא התקרב אפילו להגדרה של איספה בלתי חוקית או עבירה על חוקית הרעש
  למעשה ההפרעה של השוטרים למהלך האירוע והעיקוב שלך רועי הם עבירה של השוטרים
  אם יש לך כוחות לזה מומלץ שתגיד תלונה למח"ש ואם תרצה אכיר לך עורכת דין שמתמחה בדיוק בנושאים האלה

 • רויקלה  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 1:24

  אבל מה עם כרטיסי האשראי?

 • הילדה רוז  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 1:47

  קשה לתאר כמה שאתם פאתטיים. אתה בן 33, ראבק, לא תיכוניסט מפגר

 • ירון  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 3:03

  כל מי שדופק מכות מכות לצ'יקי הוא מבורך

 • יוסי  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 8:37

  אדם מביך

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 10:20

  ממרפסת מסעדה בקרן הרחובות שלומציון-בן סירא בקעה מוסיקת טראנס בקולי קולות ושום שוטר לא נראה מתקרב. (יש שם בית מגורים אחד או שניים).
  אז באמת, נסה בירושלים.

 • חנה בית הלחמי  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 13:05

  פעם, לפני שנים, איימו על חיי באינטרנט (אשקרה – נראיתי למישהו פמיניסטית מדי). לבקשת היועצת המשפטית של הפורטל שכתבתי בו, ניגשתי להגיש תלונה במשטרת כ"ס. השוטרת בקשה שאאיית לה איך כותבים "אינטרנט". אז שירה????

 • נ.  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 13:32

  פעם איימו על חיי המין שלי באינטרנט.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 13:42

  צ'יקי תקפוץ מהמרפסת בפעם הבאהזה יעשה הרבה יותר רעש מסתם קריאת סתם שירים

 • הנג רובר  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 14:33

  גרועים
  גם במחשבה שנייה ושלישית
  כל סיבה אחרת לא מתקבלת על הדעת

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 15:15

  בפעם הבאה תצית את עצמך שם על המרפסת. רצוי יחד עם שמואלוף וכאלה. כל הארץ תשמע וגם אולי מישהו יקנה סוף סוף ספר שלך.

 • גיורא לשם  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 16:48

  זה ששוחחת עם דודו טופז מהווה בשבילי בעייה.

 • נעה  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 19:31

  צ'יקי
  שיר לנו
  כי
  כשאתה שר
  דבר דבור סוף סוף
  על אופניו.
  ואנו מבינים.

 • מיכאל  ביום 20 ביוני 2009 בשעה 20:54

  כחלק מיריד ספרים ב"פסטיבל כחול", אבל העדפתי לקנות את הספר בהשקה עם חתימה כפי שהובטח. בסוף הסתבכו לי העיניינים ולא הגעתי להשקה, לא לספר ולא לחתימה.

 • קיקה  ביום 21 ביוני 2009 בשעה 9:15

  שימוש במגפון

  השימוש במגפון הוא מותר: שוטר אינו יכול לאסור שימוש במגפון בהפגנה, והעובדה שנעשה שימוש במגפון אינה הופכת אירוע לטעון רשיון. לפי החוק למניעת מפגעים, אסור להפעיל מגפון באזור מגורים בין השעה 14:00 עד 16:00 ומהשעה 23:00 עד 7:00 למחרת (למעט ביום העצמאות, פורים ויום ירושלים). ישנן רשויות מקומיות בהן המגבלה מעוגנת (לעתים בשינוי קל) גם בחוקי עזר. רק שתי רשויות מקומיות (ירכא ונצרת עילית) דורשות רשיון לשימוש במגפון. ישנן מספר רשויות בהן אסור שימוש במגפון באזור מגורים למטרות של פרסום, אולם האיסור אינו חל על שימוש בהפגנות.

  * החוק למניעת מפגעים נועד לשמירת איכות הסביבה ואיכות החיים, ולא להגבלת חופש הביטוי. שוטר או פקח שמונע שימוש במגפון בעילה של הקמת רעש, במקום שהוא רועש ממילא, עושה שימוש לרעה בסמכותו. שוטר או פקח שמונע שימוש במגפון ממפגינים, אך אינו מפסיק בה בעת מערכות הגברה של גורמים מסחריים באותו אזור, נוקט "אכיפה סלקטיבית" ופועל באופן בלתי חוקי. (מקרים שהיו)

  "מתוך אתר "משנים

 • יוסקה פלוצקה  ביום 21 ביוני 2009 בשעה 16:36

  אותי בעיקר מטריד שהתמנית לס. עורך בשבעה לילות. לא שמפריע לי שתכהן שם, מברוק, יש לך פי שבע מהאינטיליגנציה החציונית שם. מה שמפחיד אותי זה שההכרה ע"י המיינסטרים תרכך אותך, דווקא אחרי שעברת טראנספורמציה פוליטית מבורכת.

  ולטוקבקיסטים הבהמתיים:
  כמו שאומרים אצלנו בשכונה – haters be hatin'.

 • יעקב  ביום 21 ביוני 2009 בשעה 17:28

  נראה שהחלטת להפוך לליצן, על כל המשתמע מכך (נעליים עם שפיציםחדים ומעוקלים למעלה)

 • ביז'ו  ביום 22 ביוני 2009 בשעה 0:57

  האירוע הזה היה יכול להיות באותה מידה יומולדת של איזה קובי פרץ, ואז מניאק מי שלא היה מתלונן שהמשטרה לא משתיקה אותם. שימוש במגאפון זה מטרד, ולא ברור לי למה צריך לעשות את זה באמצע הרחוב, גם אם הזמנת אושיות סוג ד' כמו א"ב דן, שאני בספק אם המשפחה שלו מזהה אותו.

 • פבי  ביום 22 ביוני 2009 בשעה 3:30

  זה בעצם מביך. המדינה הזו הופכת ליותר ויותר מגושמת למזלנו כבר אין פאתוס וחלום שיסתירו את האלימות והברוטליות אבל חוסר היכולת להבדיל בין עיקר לטפל, מאיים ומרומם פשוט משחית ולא משאיר שום חלקה טובה נטולת חומרנות ואלימות.
  ממש שירה פושעת

 • יוסי  ביום 22 ביוני 2009 בשעה 23:16

  לפי הכתוב בפוסט, האירוע התחיל בשעה אחת, והשכנים המסכנים סבלו אותו עד שתיים וחצי, עת הגיעה המשטרה. המגיבה למעלה כתבה בפירוש שזה לא חוקי להפעיל מגאפון בין שתיים לארבע. בכל מקרה, לטעון שיש כאן משהו נגד שירה או נגד חופש הביטוי זו סתם פרובוקציה מגוחכת.
  כאילו שלמישהו במשטרת ישראל איכפת מהבחור הכחוש והמביך למראה הזה, שהדבר הכי טוב שעשה בחייו היה להביא דגל של סוריה לארוויזיון.

 • זרוב  ביום 23 ביוני 2009 בשעה 11:19

  בטוחה שהתקרית תתן לך השראה לשיר או שניים.

 • טל  ביום 23 ביוני 2009 בשעה 12:53

  אתה בונה לך יפה את הביוגרפיה.
  כתבתי שירים. הפנתי מול, בעד, ונגד. לבשתי טריקו מהוה, וג'קטים. היו לי חברים משוררים. עצרו אותי. ועוד בגלל הקראת שירים. ולקחתי הכל בחיוך של יודע יותר טוב.
  אפשר בקלות לדעת אילו סרטים, ספרים, סיפורים ופרסונות הפנמתם, ועכשיו אתה מוציא, כאילו בטבעיות. תל אביבי. חמוד. מצחיקול. לא יותר.
  לא אמיץ. פליץ.
  אני מפקפקת בכנות שלך.
  הלוואי והיה איכפת לך מבני אדם, החיוך לא אמין.

 • חן  ביום 27 ביוני 2009 בשעה 18:46

  זה חשוב לערוך אירועי השקה אלטרנטיבים כאלו אחרת התרבות הישראלי תישאר של ביאליק והעיר – עייפה.
  כל הכבוד! באמת משורר גדול.
  שמתי גם לב שלחצת את היד לשוטר
  הוא בטוח לא מבין בשירה. הוא רק שליח של הבוס שלו.
  אתה נראה לי אדם נחמד למרות מה שאומרים
  בהצלחה עם הספר ועם ההצגה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: