שירת המדע – הפגנת שירה של גרילה תרבות במכון ויצמן

הנהלת מכון ויצמן מסרבת לחתום על הסכם קיבוצי עם עובדי גן המדע כבר למעלה מ- 12 יום. גן המדע שבמכון ויצמן הוא מוזיאון שמעסיק כ-40 עובדים, מתוכם מדריכים, עובדי מלאכה, עובדות אדמיניסטרציה ועובדות ניקיון. הם מועסקים בחוזים אישיים בשכר נמוך עם הפרות של זכויות מינימאליות, על אף שקיים הסכם קיבוצי שחל על רוב עובדי המכון. 
העימות שנוצר בין "החופש לנצל" של הנהלת המכון לבין "החופש מניצול" של העובדים הוא הנושא שעל הפרק. על הציבור להכריע בין השניים ולקבוע באיזו דמוקרטיה הוא רוצה לחיות. דמוקרטיה שמקנה חירויות רק למיעוט קטן שמטיל מרות דיקטטורית על השאר. או דמוקרטיה במובן האמיתי והרחב של המילה שבה כל בני האדם נולדו שווים וחופשיים לחתור אל אושרם. במדיניותו כלפי עובדיו, מכון ויצמן שנועד לקדם את המחקר המדעי לרווחת כל בני האדם, מוצא כי אלה מבני המין האנושי שמשרתים אותו ישירות, אינם ראויים לרווחה ולכבוד. בחברה דמוקרטית אמיתית אין זכות קיום למעסיק שרומס כל נורמה ציבורית, ובתחום המחקר המדעי שמטרתו לקדם את החברה האנושית ולהיטיב עמה, אין מקום לניצול ואימה. מן הראוי שהציבור המממן את מכון ויצמן יגבה ממנו מחיר יקר על הניסיון לפורר את זכויותיהם הבסיסיות של עובדיו והאלימות נגד מפגינים ועובדים.
אין הירואי מהמאבק של המדע להשתחרר ממוסרות הדת – אנשים עונו והועלו על המוקד רק בגלל שהכירו באמיתות המדע. המדע נבנה נדבך על גבי נדבך מתוך מסורת של התפתחויות וחידושים. כפי שמדען בימינו לא יהיה מוכן פתאום לשכוח את ניוטון או את אינשטיין רק כי מישהו (נאמר הבוס שלו) ידרוש ממנו לעשות כן, כך גם העובדים. הם לא יכולים לשכוח ביום בהיר אחד את זכות ההתארגנות, את הפנסיה, את הדרישה לשכר הוגן, ביטוח בריאות, ביטוח תאונות, שעות נוספות, חוקי העבודה והדרישה להיטיב את תנאיהם. תנאי ההעסקה, כמו המדע, התפתחו נדבך על גבי נדבך, מתוך מסורת של חידושים שלוו במאבקים. בשני המאבקים, של העובדים ושל המדע, נשפך דם בשביל הזכות, עליה לא ניתן עוד לוותר היום – הזכות לקרוא כי ההתנגדות לניצול ולגזל נוע תנוע!

גרילה תרבות היא קבוצת יוצרות ויוצרים הפועלת לסיוע במאבקים חברתיים על ידי אירוע תרבות במקום עצמו. הצטרפנו למלצריות קופי טו גו באוניברסיטת תל אביב ומחינו אחרי סגירת פולגת קריית גת. ביום ראשון נגיע לרחובות לקרוא שירה ולהביע הזדהות עם המאבק של עובדות ועובדי גן המדע. באירוע תומכים כתבי העת מעין, דקה, הכיוון מזרח ובסטרבות, היוזמה של אסנת סקובלינסקי מרחובות להביא תרבות אלטרנטיבית לרחבי ישראל. וכן ארגון העובדים כח לעובדים, יוזם ההתארגנות.

משתתפים: 
אסנת סקובלינסקי
נוית בראל
רועי צ'יקי ארד
יהושע סימון
מתי שמואלוף

נמרוד קמר

יובל בן עמי
אשכר אלדן כהן

אילן ברקוביץ'
צאלה כץ ז"ל

(זו רשימה פתוחה של קוראות וקוראים. אתם מוזמנים לתאם את השתתפותכם ולהתווסף לרשימה, כמו גם ארגונים נוספים הרוצים להיות חלק מהאירוע)
הפגנת השירה תתקיים ביום ראשון 7/12 בשעה 15:30 מול שערי מכון ויצמן, ברחוב הרצל ברחובות (5 דקות מתחנת הרכבת).

לקריאה על ההפגנה בהעוקץ:
http://www.haokets.org/article.asp?ArticleID=2864

אתר ההפגנה של עובד המכון:
http://weizmannfile.blogspot.com/

אירועים קודמים של גרילה תרבות:
שירת המלצריות – קופי טו גו
http://www.notes.co.il/mati/37948.asp

שירת פולגת קרית גת
http://polgatpoetry.googlepages.com/

 

על האירוע: NRG

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • יודית שחר  ביום 5 בדצמבר 2008 בשעה 22:02

    אני מלמדת אחר צוהוריים ביום ראשון, אחרת הייתי באה. לא יכולה לא להגיע לעבודה כי צריכים אותי, חבל. שיהיה לכם בהצלחה, הפגנה חשובה.

  • qotobeg  ביום 6 בדצמבר 2008 בשעה 10:27

    מה לך ולעזרה לחלשים? אפשר לדעת? או שזה הכל בשביל לכתוב ברזומה העתידי שעזרת לחלשים דרך שירתך השונאת?

  • crbh  ביום 6 בדצמבר 2008 בשעה 17:23

    זו כמובן פרפרזה על המניפסט, מרכס ואנגלס אבל את זה לא תעשו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: