מדוע כדאי לרכוש ספרים בחנות ספרים עצמאית

כעורך של עיתון שירה אני נוהג להסתודד בין מוכרי ספרים וקמעונאים למיניהם. איני יודע אם כך צריך לנהוג עורך כתב עת לשירה: יתכן שעורכים אחרים פחות כרוכים אחר המגע עם משווקי הקצה ומוצאים את תפקיד העורך בישיבה ספונה בחדר העבודה כשברקע שוברט. אבל אני נהנה ממסע ההפצה. ממילא, גם לפני "מעין" כמעט ולא היה יום שבו לא ישבתי ככה סתם בחנות ספרים חדשים או בחנות יד שנייה ופלרטטתי עם המוכרות או קראתי את דפיו הראשונים של לכסיקון חקלאי חדש.

 

בחצי שנה האחרונה, פניהם של המוכרות והמוכרים הלכו והשתופפו. שתי רשתות הספרים הגדולות – סטימצקי הותיקה וצומת ספרים החדשה והנועזת – נמצאות במאבק טיטאנים זו עם זו. הן כופות על הוצאות הספרים והמפיצים מחירים נמוכים עבורן. כשהחנויות העצמאיות, נטולות כח המכירה הגדול, נותרות מאחור. מוכר בחנות ספרים סיפר לי שהוא עצמו קונה במבצעים של הרשתות ומביא לחנותו, שכן המחירים שהוא מקבל שם נמוכים מאלה שהוא מקבל מהמפיץ.

 

מחד, יש כאן משהו טוב ללקוח: הורדת מחיר הספרים. אבל מצד שני, אם לא יוותרו חנויות ספרים עצמאיות, ויישארו רק רשתות שמיקסום רווחים הוא מרכז חייהם, יישארו לנו עוד עשר שנים רק גוונים של הארי פוטר 14 ("הארי פוטר וקרציית היהלומים?"). והשירה – שלא ממקסמת דבר חוץ מאת הקורא – מי ישווק אותה?

 

אני רוצה לנצל את הטור הזה כדי להעביר את החשיבות של רכישת הספר הבא שלכם דווקא בחנות הספרים העצמאית, עם המוכרת החייכנית והעצובה. ספרים אינם משחות שיניים ולכן לא תמיד קניה בסופרפארם היא הדבר הנכון.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • בועז כהן  ביום 5 באפריל 2007 בשעה 18:27

  אני מסכים איתך מאוד!

  אישית, אני קונה בחנויות ספרים משומשות שאינן שייכות לרובינזון או ב"תולעת ספרים". חסרות לי בישראל חנויות-נישה (נגיד, חנויות שמתמחות אך ורק בשירה; חנויות לספרי ילדים ונוער; וכו')

  מסכים איתך לחלוטין לגבי עתיד החנויות. שני הטיטאנים לא מכירים את המושג "עומק מדף". 99% מהקלאסיקות, ספרי הפולחן, העיון והשירה בכלל לא נמצאים באף סניף של "סטימצקי" או "צומת ספרים".

  ואגב, גם משחת שיניים כדאי לקנות בבתי מרקחת פרטיים.

 • רוני  ביום 5 באפריל 2007 בשעה 18:46

  יש:
  אמילי, שדרות בן גוריון 59, תל אביב, 03-5239624
  ושמעתי גם על חנות שמתמחה בספרי עיצוב.

 • גילי  ביום 5 באפריל 2007 בשעה 19:06

  בתקווה שהחזיקה מעמד מאז ביקרתי שם…

  http://www.notes.co.il/gili/16467.asp

 • ח ל י  ביום 5 באפריל 2007 בשעה 19:13

  ו'ספור פשוט' בנווה צדק פשוט מנסה להיות חנות ספרים אינטליגנטית ומקסימה, ומצליחה בכך –
  והיה לפני חמש/שש שנים נסיון לחנות-ספרי-ילדים בבזל שנכשל כשלון –

  וחוץ מזה ברוך הבא 🙂

 • קורינה  ביום 5 באפריל 2007 בשעה 21:42

  יש די והותר בבלוגוספרה, אבל נראה שאתה גם נאה מקיים.

  באשר לחנויות ספרים עצמאיות, כן תרבינה. רשימת חנויות נגישה טלפונית פירסמתי ומפרסמת
  http://www.notes.co.il/corinna/28992.asp

  אך לא במנותק מן הרשתות השתיים. הן קיימות, זאת עובדה. צריך למצוא דרכים יצירתיות להבקיע ולהשפיע.

  יחד עם זאת, אם בלוגים רבים ככל האפשר יחלקו ויעלו על ראש קישוריהם, רשימת חנויות ספרים עצמאיות ומלוא הכתובות, כולל הטלפונים (שאפשר יהיה להזמין, לברר מראש )- יהיה בכך צעד מעשי לעידוד ולשינוי.
  בידיעות אחרונות טוענים למשל שהם בונים את רשימת רבי המכר לפי דיווח גם מ-28 חנויות ספרים עצמאיות, אך הם לא נוקבים בשמותיהן. אומר משהו, לא?

  מי שמכיר/ה חנות עצמאיות ממטולה עד אילת מוזמנ/ת להודיע וליידע. אפשר כך, בכוחות משותפים, לבנות רשימה חזקה.
  תודה.

 • שפי  ביום 6 באפריל 2007 בשעה 14:40

  טוב במידה כזאת שאי אפשר לקרוא/לכתוב/לדבר כאשר ספונים בו. בטח שלא לגלגל בראש חישובים עסקיים. כיוון שהוא מת ממש מזמן (בהיותו בסביבות גילך) אז אני מתנדב לדרוש בשמו התנצלות.

  אז מה אתה בעצם טוען, שאם כתב העת שלך מצליח זה בגלל שאתה מוצלח בלפלרטט? ושזאת היתה הבעיה של שוברט? שהוא לא פלירטט מספיק?

  כתבתי פעם ("פעם" במושגי בלוג) משהו לא-משהו על קניה ב"חנות עצמאית":
  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=98991&blogcode=5538914

 • יונתן  ביום 7 באפריל 2007 בשעה 12:07

  ברוך הבא ובהצלחה

 • שי  ביום 9 באפריל 2007 בשעה 0:49

  ואני דווקא רואה רשימות כאלה, גם בהארץ ובידיעות.

  בנהריה, 'דברי סופרים'. 'דידו סנטר', כפר ורדים, 'עתון וספר', רמה"ש, 'מחשבות קטנות', כנ"ל, מסדה, בהרצליה ובבית שמש, יודן, רשת הקיימת בחיפה ובזכרון יעקב, תמיר, רשת הפועלת בירושלים, 'ספרי שולמית', באר-שבע. בתל-אביב: חותם בשנקין, סיפור פשוט בנווה צדק, ספרים בבזל, אמילי לספרי ילדים, דותן, חנות קטנה ופשוטה, ברח' עין ורד (סביבת שנקין), 'תולעת ספרים' שמסכים שנהפכה כבר לגנאי. בירושלים אפשר להזכיר גם את 'תמול שלשום'.

  אגב, לחלק מהחנויות המפיצים נותנים מבצעים.

 • רוני  ביום 12 באפריל 2007 בשעה 15:11

  סקצ'בוק היא חנות ספרי העיצוב
  http://www.sketchbook.co.il/
  נראה מגניב רצח.

 • דרור  ביום 27 באוגוסט 2007 בשעה 8:43

  רועי, אולי יש לך לינק למאמר של צילה אלעזר
  על תרגום מ"עמדה"?
  תודה מראש, דרור.

 • חן  ביום 28 באוגוסט 2007 בשעה 21:22

  אני מאד בעד חנויות ספרים עצמאיות ושל משומשים בפרט, ונוהגת לקנות בעיקר במשומשות שביניהן (מלבד מבצעים מסעירים בצומת ספרים)
  אבל צריך להיזהר גם מהכללת חנויות הספרים ּהעמאיות כטוּב המוחלט, משמע להיזהר מאותן חנוית עצמאיות שעצמאיותן משמשת לטעמן כתו תקן ל'איכותיות', ונדירוּת, דוגמת רובינזון.לא אקנה ברובינזון ספר שעולה כ-100 שקלים בגלל שאזל מן ההוצאה, כשהנסיך הקטן הנפלאים מוכרים אותו ב-40 שקלים (מקרה שקרה לא פעם)
  אז גם בין העצמאיות- יש את ההוגנות ואת הלא הוגנות ויומרניות
  ובעניין רשית החנויות- אני בעד מאד!

 • מואיז  ביום 13 במאי 2008 בשעה 12:28

  בזכות מחיר קבוע לספרים.

  מחיר קבוע על פי חוק מהווה תמיכה בספרות ותמיכה בחנויות קטנות שמתעסקות בטיב, שוק פרוע הוא שוק שתומך במסחר ולא תומך בספרות. שום חנות קטנה ואיכותית לא תעזור הרבה אם אתה יכול לקנות את הספר בחצי מחיר. וכמה שנהיה באמת נחמדים אנחנו נעדיף סופו של דבר לרכוש את הספר במחיר זול יותר. אם זה ספר שמעניין אותנו.

  השאלה מתחילה להיות כמה זה זול יותר, כי כבר שלושים אחוז הנחה זה לא מספיק, אפשר לחכות עוד קצת, ועוד קצת, אולי בסוף נמצא את הספר בשמונים אחוז הנחה.

  בינתיים יש כמה יוזמות לקבוע מחיר קבוע לספרים, שכבר מראש נידונות לכישלון מוחלט. ההצעה המובילה היא מחיר קבוע לשנה, אז מה. גם אז יהיו מבצעים על ספרים שיצאו לפני שנה ויום, וזה מה שאנשים יקנו. אולי חמש שנים זה היה עוזר. אבל לדעתי אין לקבוע זמן. לספר יהיה מחיר אחיד בכול החנויות. מדינות עם מסורת ספרותית רבת שנים כבר הוכיחו שזה עובד. ועל אף הדת של השוק החופשי, כנראה שלגבי ספרים, הסיפור עובד יותר טוב עם מחיר קבוע.

  נכון, יש את אנגליה ואת ארצות הברית, ושם הספרות הפכה להיות עסק ממוסחר לחלוטין. אמנם בקצוות יש כמה סופרים טובים שזה עוזר להם, אבל בגדול קשה לומר שהספרות האנגלית היא הטובה ביותר בעולם. היא הנמכרת ביותר בעולם. ובשוק של השפה הנקראת ביותר בעולם בכל זאת יש מקום לשוליים די רחבים, דבר שלא קיים בשום שפה אחרת ובטח לא בעברית. ובארצות הברית יש מסורת של תרומות לכתבי עת ושל תמיכה של מצנטים בהוצאות קטנות או של הוצאות קטנות ולא ממש רווחיות שממומנות על ידי אנשים עשירים שהרווח לא כל כך מעניין אותם. אבל זה לא כך בישראל.

  בקיצור, מי שרוצה ספרות טובה, ומי שרוצה חנויות איכותיות, צריך לתמוך במחיר אחיד לספרים. אולי אפשר אפילו לעשות חרם צרכנים לתקופה של כמה חודשים למען הספרות. לא שזה יהיה קל. ומי יעשה חרם דווקא נגד מחירים זולים ותחרות? אני לא יודע. אולי דווקא הסופרים היותר מוצלחים היו צריכים להתבטא בנושא, למען העתיד של הספרות. אבל הכיס תמיד יותר חזק.

 • יונתן  ביום 19 במאי 2008 בשעה 13:06

  החנויות הקטנות ימצאו נישה משל עצמן וימכרו מה שאין בחנויות האחרות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: